האג'נדה של הקוראת

בלוג זה נוצר, בראש ובראשונה, מתוך התחושה המצטברת שמוסד ביקורת הספרות בעיתונות היומית, החיוני כל כך להמשך קיומו של השיח הספרותי-תרבותי, איבד את רוב המוקדים המשמעותיים שלו. מדובר בתהליך מתמשך של לפחות עשרים שנה. קודם צומצמו דפי הספרות של עיתוני סוף השבוע, אותם דפים שאני ובני דורי חיכינו להם בשקיקה בכל יום שישי, ולבסוף, לפחות בשני עיתונים מתוך שלושה, הם עברו הסבה ושובצו מחדש – שיבוץ שאינו רק טכני – במוספי הבידור הכלליים. וכבר איני מדברת על סגירתם, בשנות התשעים, של שני עיתונים יומיים, שבמשך שנים רבות לא רק השפיעו על השיח אלא אף יצרו אותו, לטוב ולרע – "דבר" ו"על המשמר"; או על הידלדלותה, הכמותית והאיכותית, של העיתונות המודפסת הישראלית, כחלק ממגמה עולמית.
עם זאת, מטרתו של בלוג זה אינה לשחזר "מציאות אבודה", והמניע שלו אינו געגוע לעולם של אתמול ולאוטוריטות קובעות-הטעם הריכוזיות וה"בלתי-מעורערות" שלו. גם בתוך המציאות העכשווית ישנם עדיין איים של עבודה ביקורתית יפה ומשמעותית, שבשל הרציפות ואי-האקראיות שבה אף צוברת משקל תרבותי ממשי, במיוחד (ומעניין לשאול למה) דווקא בתחום היותר יודע-חן של השירה. הבולט ביותר, לטעמי, הוא אלי הירש, שבטורו "קורא שירה" ב"ידיעות אחרונות" מיקם-מחדש, לא פחות, את השירה על המפה הספרותית, ובאחרונה היתוסף גם טורו של ארז שווייצר ב"ספרים" של "הארץ". ישנה העבודה הביקורתית הרב-תחומית, החשובה והמתמשכת, של יצחק לאור ב"הארץ", שמצטיינת מאוד גם בבחירת הספרים שבה, במיוחד בכל הקשור בספרות ובהגות מתורגמת. ישנן בוודאי דוגמאות נוספות של כתיבה רצינית ומשמעותית, אבל הרבה פחות רציפה.
באמצעות הבלוג הזה, אני שואפת לחבור לאנשים הבודדים האלה ולתרום את חלקי בהחזרת משהו מהרצינות ומהמקצועיות שאבדו לביקורת הספרות בשנים האחרונות. כמו כן, אני שואפת לעשות קצת סדר במדפים המתמלאים של תרבות הספר הישראלית ולהצביע על חלק מהספרים, בסוגות השונות (שירה, פרוזה, עיון לסוגיו), הראויים לתשומת-לב יותר מאחרים. ובעיקר, אני שואפת להיווצרותו של דיון ממשי סביב הסוגיות האלה.
את עצמי אני רואה, בהקשר זה, כקוראת תרבות-הספר הישראלית, העושה את עבודתה מתוך קריאת חלק מהטקסטים שלה, אלה שתרבות זו מייצרת מתוך עצמה, ואלה שהיא בוחרת לתרגם ולייבא מתוך תרבויות אחרות, ובכלל – אלה שהיא מפיצה. מבחינתי, זה מסע מתמשך בהווה מתמשך, כזה השולח זרועות גם אל העבר ואל העתיד. אשמח אם תצאו אתי למסע זה, באופן פעיל ככל האפשר.

אשמח לשיתוף הפעולה של הוצאות הספרים בשליחת ספרים אלי, החיונית לקיומו של בלוג מהסוג הזה (ראו פרטים ב"לאן לשלוח ספרים").
בתודה ובברכה,
תמר

מודעות פרסומת
  1. עדיין אין תגובות.
  1. No trackbacks yet.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: